Podle nové studie se zdá, že lidé se poslední době ledové přizpůsobili podobným způsobem jako vlci a medvědi. Přitom se až dosud věřilo, že moderní lidé se během ochlazování stáhli do jižní Evropy a vrátili se až během pozdějšího zvýšení globálních teplot. „Kvůli dnešní klimatické krizi je zásadní pochopit, co se opravdu stalo. V této době dosáhly evropské ledové příkrovy Dánska a jižního Walesu. Evropa byla studená, ale většinou nezaledněná, pravděpodobně asi jako dnešní Aljaška nebo Sibiř,“ uvedl Dalibor Moravec.
A právě v tom může být „jádro pudla“. Podle všeho se člověk naučil přežít v drsném klimatu, přizpůsobil se, a dokonce slušně prosperoval. „Není zcela jasné, jak to tehdejší lidé udělali. Mohlo to být tím, že šlo o všežravce, tudíž měli stále k dispozici docela rozmanitou stravu. Také měli k dispozici různé technologie a oblečení, stavěli obydlí a ovládali oheň. Což se během chladných podmínek poslední doby ledové jeví jako klíčové.“
Lidé se dokázali přizpůsobit
Z dnešního pohledu je to velmi důležitý poznatek. Mohlo by to totiž znamenat, že některé oblasti planety Země mohou být obyvatelné déle, než se očekávalo. A to se při měnícím se klimatu může ukázat jako zásadní. „Minimálně v tom ohledu, že nám to dá více času. Ale také jsme zřejmě schopni se adaptovat mnohem lépe, než jsme předpokládali. Takže v částech země, kde si myslíme, že nemáme šanci přežít, to nakonec možné bude,“ uvažoval Moravec.
Pro většinu dnešních Středoevropanů je naprosto nemyslitelné strávit nějaký čas například v zasněžených pustinách Laponska. Přesto i tam je život, Sámové si dokáží sehnat potravu a postavit obydlí, vychovávají tam děti. „Samozřejmě žijí jinak, než jsme my tady zvyklí. Ale podstatné je, že žijí a že jsou svým způsobem spokojeni. Tak nějak si představuji, že fungovali lidé v poslední době ledové,“ řekl našemu webu Dalibor Moravec s tím, že to bylo jen na moderním člověku, protože neandertálci byli v té době již zhruba 20 tisíc let vyhynulým druhem.
Proč jsme neutekli?
Člověk žijící v poslední době ledové by přitom neměl mít žádné důvody k tomu, aby zůstával v místech, kde je zima. Alespoň pokud jde o jeho „naprogramování“ jako takové. „Pocházíme z Afriky, proto by dávalo logiku, kdybychom ve chvíli globálního ochlazování brali nohy na ramena. Udělala to většina zvířat včetně lišek, srnek, bobrů, rysů a dalších, tak proč ne lidé, medvědi a vlci? Upřímně řečeno, na tohle zatím nemám jasnou odpověď.“
Ať je to ale jakkoli, z výše uvedeného plyne, že když se dnes potýkáme s oteplováním planety, mohli bychom se jako lidstvo umět novému fenoménu přizpůsobit. Samozřejmě podmínkou je, že nám zůstane planeta v celku. V opačném případě bude veškerá lidská adaptivita úplně k ničemu.
Zdroj: autorský článek
KAM DÁL: První bojovník za klima? Čingischán zabil dostatek lidí na to, aby ochladil planetu.